Wycieczka na Lubelszczyznę

W dniach 23 -26 października uczniowie naszej szkoły, pod opieką pani Beaty Naszkowskiej i pana Piotra Kończaka, zwiedzali Lubelszczyznę.

Pierwszym punktem programu był Zespół pałacowo-parkowy w Puławach. W muzeum, które mieści się w puławskim pałacu obejrzeli cenne pamiątki z kolekcji Czartoryskich - znakomitego, polskiego rodu magnackiego. Podziwiali również park w stylu angielskim z labiryntem grot, arkadowych bram, pomników i tarasowych schodów. W Kazimierzu Dolnym nad Wisłą młodzież podziwiała najbardziej rozpoznawalny symbol miasta - Zamek obronny z XIV wieku, kazimierski rynek oraz panoramę miasta z Góry Trzech Krzyży.

Niezwykłą atrakcją przyrodniczą było przejście Korzeniowym Dołem, obszarem chronionego krajobrazu w krainie lessowych wąwozów.

W trzecim dniu wycieczki uczniowie zwiedzali stolicę województwa lubelskiego - Lublin. Zaczęli od Majdanka hitlerowskiego obozu zagłady, poprzez Zamek z bogatą ekspozycją sztuki użytkowej i malarstwa. Mieli okazję na żywo zobaczyć obraz "Unia lubelska" pędzla Jana Matejki.

Spacerując po Starym Mieście poznali historię miasta opowiedzianą przez przewodnika, obejrzeli też liczne zabytkowe kościoły i przeszli podziemnymi lochami.

Ostatnim etapem wycieczki był Nałęczów. Sercem Nałęczowa jest Park Zdrojowy. W obrębie parku znajdują się obiekty zdrojowe min. Pijalnia Wód Mineralnych, Pijalnia Czekolady, Atrium, Termy Pałacowe, Stare Łazienki, Pawilon Angielski, Domek Gotycki.

Nałęczów to jedyne w Polsce uzdrowisko o profilu wyłącznie kardiologicznym. Stąd pochodzi popularna polska woda mineralna "Nałęczowianka".

Autorka informacji: B. Naszkowska