Człowiek z pasją w Himalajach i gdzie indziej

19 stycznia 2015 r. w ramach Spotkania z ciekawym człowiekiem gościliśmy w naszej szkole Pana Pawła Rakowskiego – z wykształcenia geografa, z zawodu fotografa oraz z zamiłowania muzyka, taternika, alpinistę i himalaistę.

Zaproszony gość opowiedział młodzieży gimnazjalnej o jednej ze swoich pasji – wspinaczce górskiej. W celu uatrakcyjnienia spotkania Pan Rakowski przygotował prezentację multimedialną z wyprawy do Nepalu. Uczniowie z zainteresowaniem słuchali opowieści nt. życia codziennego Nepalczyków, warunków bytowych oraz podziwiali piękne górskie krajobrazy. Szczyty ośmiotysięczników, na które wspinał się zaproszony gość wywarły na uczestnikach spotkania ogromne wrażenie.

Pan Rakowski chętnie odpowiadał na pytania młodzieży, udzielał rad, rozstrzygał wątpliwości. Podczas prelekcji wspominał także o polskich sławach, m.in. taterniku, alpiniście, himalaiście, instruktorze i przewodniku górskim, Ryszardzie Pawłowskim oraz śp. Jerzym Kukuczce - jednym z najwybitniejszych himalaistów XX wieku.

Miłość do gór nie przesłania jednak Panu Rakowskiemu zdrowego rozsądku. Podczas spotkania niejednokrotnie powtarzał, że gór należy się bać, być wobec nich pokornym i jednocześnie mieć do nich szacunek.

Gratulujemy odwagi i zapału
życzymy wytrwałości i powodzenia w realizacji kolejnych wypraw!

Autorka informacji: E. Lewandowska