Międzynarodowy Dzień Języka Ojczystego

Granice mojego języka wyznaczają granice mojego świata
Ludwig Wittgenstein

26 lutego 2015 r. z inicjatywy nauczycieli polonistów zainaugurowano w naszej szkole obchody Międzynarodowego Dnia Języka Ojczystego. Święto obchodzone corocznie 21 lutego ustanowione zostało przez UNESCO 17 listopada 1999 r. Data uroczystości upamiętnia wydarzenia w Bangladeszu, gdzie w 1952 r. pięciu studentów uniwersytetu w Dahce zginęło podczas demonstracji, w której domagano się nadania językowi bengalskiemu statusu języka urzędowego. Międzynarodowy Dzień Języka Ojczystego ma w założeniu dopomóc w ochronie różnorodności językowej.

Z racji obchodzonego święta uczniowie klasy III gimnazjum przygotowali część artystyczną, w której zwrócili uwagę na sposób wysławiania się użytkowników języka polskiego, zwłaszcza nastolatków. Gimnazjaliści zapoznali społeczność uczniowską z niepokojącymi zjawiskami we współczesnej polszczyźnie – postępującą wulgaryzacją języka, nadużywaniem skrótów (np. biola, fiza, muza, impra, dyska, nara, w porzo) oraz zdrobnień (sprawdzianik, klasóweczka, karteczka, kartkóweczka, gotóweczka). Szczególną uwagę poświęcili także uwielbianym przez młodzież wyrazom modnym, które przyczyniają się do zubożenia rodzimego słownictwa. Prowadzący spotkanie zachęcali do eliminacji wyrazów modnych, w zamian zaś promowali bogatą, poprawną polszczyznę.

wyraz modny (nadużywany)

niezmiernie
ogromnie
wielce

Nadrzędnym celem spotkania było uwrażliwienie wszystkich na potrzebę dbałości o język rodzimy, jego stronę estetyczną i poprawnościową.

Autorka informacji: E. Lewandowska