Rocznica mordu katyńskiego

15 kwietnia 2018 r. odbyła się gminna uroczystość poświęcona upamiętnieniu mordu katyńskiego i 8 rocznicy katastrofy smoleńskiej, połączona z obchodami Setnej Rocznicy Odzyskania Niepodległości przez Polskę.

Uroczystość rozpoczęła się mszą świętą w kościele parafialnym w Zygrach. Po mszy dzieci i młodzież ze Szkoły Podstawowej im. Jana Pawła II w Zygrach przedstawiły piękny program słowno – muzyczny odnoszący się do istotnych wydarzeń historycznych w walce o Niepodległość.

O chwilach po katastrofie pod Smoleńskiem przypomniał zebranym  Poseł RP Piotr Polak- uczestnik tamtych wydarzeń. W imieniu Wójta Gminy Zadzim Krzysztofa Woźniaka  głos zabrała  Irena Wawrzecka – Zastępca Wójta.

Na zakończenie  uroczystości kościelnych przybyłe delegacje złożyły kwiaty pod tablicą pamiątkową, na której widnieje napis : „W HOŁDZIE PREZYDENTOWI NAJJAŚNIEJSZEJ RZECZPOSPOLITEJ PROFESOROWI LECHOWI KACZYŃSKIEMU I JEGO MAŁŻONCE MARII ORAZ POZOSTAŁYM 94 CZŁONKOM DELEGACJI, KTÓRZY ZGINĘLI 10 KWIETNIA 2010 ROKU POD SMOLEŃSKIEM, W DRODZE NA OBCHODY 70 ROCZNICY MORDU NKWD NA POLSKICH OFICERACH W KATYNIU. ICH ŚMIERĆ PRZYPOMNIAŁA ŚWIATU O TEJ ZBRODNI".

Uroczystość dla Niepodległej zakończyła się dwoma meczami siatkówki rozegranymi między drużynami dziewcząt klasy III gimnazjum w Zygrach i dziewcząt klasy III gimnazjum w Zadzimiu oraz drużynami chłopców z klasy III gimnazjum w Zygrach i klasy III gimnazjum w Zadzimiu. Zwycięskie puchary odebrały obie drużyny z Gimnazjum Publicznego w Zygrach.

Kliknij, aby dowiedzieć się więcej o Międzyszkolnym Turnieju Piłki Siatkowej "Dla Naszej Niepodległej".

W przygotowanie uroczystości dla Niepodległej zaangażowani byli: dzieci i młodzież, dyrekcja, nauczyciele oraz pracownicy Szkoły Podstawowej w Zygrach.

Autorka informacji: H. Słomian