Wiadomość od szkolnego pedagoga

Szanowni Rodzice

W ostatnim czasie wszyscy doświadczamy wielu, czasami skrajnych emocji. Sytuacja związana z zagrożeniem epidemicznym może wzbudzać lęk, szczególnie u dzieci. Zachęcam do rozmawiania z dziećmi na ten temat w sposób, który pomoże im zrozumieć sytuację i pozwoli lepiej poradzić sobie ze stresem, którego doświadczają.

Dla dzieci poniżej 7 roku życia jest do pobrania w polskiej wersji darmowa książeczka na temat oswajania lęku przed koronawirusem na stronie fb „Mamy Projekt" przetłumaczona z Mindheart.kids z jęz. hiszpańskiego (autorka – psycholog Manuela Molina). Książeczka pozwala dziecku na poznanie wirusa, daje możliwość wyrażenia emocji i uczy sposobów obniżenia poziomu lęku.

Im starsze dziecko, tym ważniejsze jest, aby wskazać racjonalne sposoby radzenia sobie z lękiem.

• Przede wszystkim zaakceptujmy fakt, że lęk jest adekwatną reakcją emocjonalną w sytuacji, która obecnie nastała.
  • Ważne jest, aby poziom naszego lęku utrzymywał się w granicach gwarantujących prawidłowe funkcjonowanie (czyli nie był zbyt silny lub długotrwały).
  • Pamiętajmy, że lęk mieszczący się w zdrowych granicach pomaga nam – mobilizuje do ochrony, pomaga przygotować plan działania, zwiększa koncentrację.
  • Taki poziom lęku, który zaburza codzienne życie, odbiera całą radość, jest związany z nadmierną fiksacją na bodźcu, czyli od rana do wieczora myślę/rozmawiam o koronawirusie, bez przerwy śledzę wiadomości na ten temat.
  • My, dorośli, stanowimy dla dzieci model zachowania. Dlatego ważne jest teraz, jak my się zachowujemy, jak radzimy sobie ze stresem i lękiem, co widzą i co czują nasze dzieci (nawet, jeśli usiłujemy to ukryć).
  • W obliczu epidemii musimy się skupić na tym, żeby zamiast wysyłania sygnałów paniki "zaraz i do nas to przyjdzie" szukać prawdziwych i racjonalnych informacji. Racjonalne działania są znacznie lepsze niż zamartwianie się.
  • Pamiętajmy, lęk to nic złego, każdy ma do niego prawo i nie ochronimy ani siebie, ani nikogo przed lękiem, za wszelką cenę stwarzając iluzję, że świat jest idyllą.
  • Najważniejsze, że poziom lęku można obniżyć. Lęk przechodzi samoistnie, jeśli go nie eskalujemy.

Gdybyście Państwo mieli pytania, wątpliwości lub przeżywali niepokój związany z Waszymi dziećmi - proszę o kontakt poprzez adres mailowy Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.

Życzę Państwu, aby codzienne życie jak najszybciej wróciło do normalności.

Drodzy Uczniowie

Jeśli czujesz, że masz kłopot i nie potrafisz sobie z nim samodzielnie poradzić, zachęcam do kontaktu ze mną poprzez adres mailowy Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.

Odpowiem na każdą wiadomość od Was.

Pamiętajcie, że o swoich problemach należy mówić otwarcie, gdyż tylko wtedy możliwa jest skuteczna pomoc.

Jestem do Waszej dyspozycji i chętnie służę pomocą, szczególnie w tym trudnym dla wszystkich czasie.

Ważna informacja dla uczniów klas VIII i ich rodziców

Na stronie internetowej Kuratorium Oświaty w Łodzi w zakładce "Rodzice i uczniowie" >>> "Rekrutacja do szkół" pojawiły się informacje dotyczące zasad rekrutacji do szkół ponadpodstawowych w roku szkolnym 2019/2020.

Zachęcam do zapoznania się z nimi.

Pedagog Dorota Malczyk