6 grudnia - Mikołajki!

Mikołaj z prezentami Obrazy na ścianę • Obrazy kamień, Mikołaj, piąty |  myloview.pl

Z okazji Mikołajek życzymy wszystkim uczniom naszej szkoły beztroskiej zabawy, uśmiechu i radości. Niech ten dzień będzie dla Was magiczny, a święty Mikołaj niech obdaruje Was górą wymarzonych prezentów.

Dyrekcja i Rada Pedagogiczna SP w Zygrach

Prawdziwa historia biskupa z Miry

Imię Mikołaj pochodzi z greki i składa się z dwóch części: nike – zwyciężać i laos – lud. Święty mikołaj, biskup Miry Licyjskiej, ze względu na przypisywane mu legendą uczynki został pierwowzorem postaci rozdającej prezenty dzieciom.

Wszystko działo się w III i IV wieku n.e na terenie dzisiejszej Turcji. Mikołaj odziedziczył majątek po rodzicach. Był jedynakiem. Mógł żyć w luksusie, ale wolał pomóc biednym i potrzebującym i to właśnie im rozdał swoje bogactwo. Jakie prezenty dostawały dzieci? Najczęściej obdarowywano je chlebem, orzechami, pieniędzmi na słodycze, książkami, krzyżykami, świętymi obrazkami, tabliczkami, ptaszkami w klatce lub…rózgą. Był człowiekiem dobrym, pobożnym, miłosiernym, dlatego mieszkańcy Miry wybrali go na swojego biskupa.

Podania i legendy opiewają sławą i chwałą Mikołaja, opisując jego dobre uczynki. Zasłynął jako cudotwórca, ratując żeglarzy i miasto od głodu. Odwagą i sprawiedliwością wykazał się ratując od śmierci urzędników cesarskich. Zmarł w podeszłym wieku 6 grudnia w połowie IV wieku n.e. Jego relikwie od XI wieku po dzień dzisiejszy znajdują się we włoskim mieście Bari. Postać Mikołaja to jedna z najbarwniejszych postaci hagiograficznych.

Obecny wizerunek Mikołaja – czerwony płaszcz i czapka został spopularyzowany w 1930 roku przez koncern Coca – Cola dzięki reklamie napoju stworzonej przez amerykańskiego artystę Freda Mizena.