Międzynarodowy Dzień Języka Ojczystego w naszej szkole

W związku z Międzynarodowym Dniem Języka Ojczystego w naszej szkole pojawiło się sporo ciekawostek dotyczących polszczyzny oraz odbyło się kilka konkursów językowych dla uczniów.

Chętni mogli zgłaszać się do udziału w konkursach, które sprawdzały znajomość polskich przysłów oraz zasad poprawności językowej.

Zmagania uczniów klas IV - VIII odbyły się w dniu 21 lutego 2020 r. Tego samego dnia na szkolnym korytarzu pojawiło się tajemnicze pudełko, zwiastujące kolejny konkurs. Tym razem uczniowie musieli rozpoznać frazeologizmy przedstawione na dziesięciu rysunkach i podać ich poprawną formę.

Konkurs cieszył się dużym powodzeniem - okazało się przy okazji, że uczniowie całkiem nieźle znają zwroty typu: "dzielić skórę na niedźwiedziu", "chodzić spać z kurami" czy "być między młotem a kowadłem".

W dniu 5 marca odbył się apel, na którym wręczono nagrody tym uczniom, którzy popisali się wiedzą o najszerszym zakresie.

Nasi zwycięzcy:

Konkurs Frazeologiczny Frazeologia na tapecie - I m. Kacper Maciejewski

Konkurs Poprawności Językowej - I m. Martyna Szpakowska, II m. Patryk Ząbczyński

Konkurs Bądź bezbłędny na co dzień - Jakub Tomalka

Wszystkim nagrodzonym serdecznie gratulujemy wiedzy i sukcesów oraz oczywiście liczymy, że w przyszłym roku znowu spotkamy się na językowych zmaganiach!

Autorka informacji: K. Olczak